X. REDNI POSVET ZDRUŽENJA SVETOV DELAVCEV SLOVENSKIH PODJETIJ (Bled, 11.6.1999)
Med t.i. tekoče naloge svetov delavcev štejemo naloge, ki jih sveti delavcev izvajajo na podlagi pravic in pristojnosti iz 89. do 98. člena ZSDU, torej izvajanje: pravice do obveščenosti (89. člen), pravice do skupnega posvetovanja (91. do 94. člen), pravice soodločanja (95. in 96. člen) ter pravice začasnega zadržanja izvršitve odločitve delodajalca (98. člen). Pri tekočih nalogah gre v bistvu za "reaktivno" delovanje svetov delavcev, kar pomeni, da se sveti delavcev v tem primeru le odzivajo na določene poteze vodstev podjetij. Za razliko od tega govorimo o "proaktivnem" delovanju SD, kadar SD na lastno iniciativo sprožajo pobude, predloge in zahteve vodstvu za obravnavo določenih vprašanj v interesu delavcev.
Tako reaktivno kot proaktivno področje delovanja SD morata biti zajeta v njihovih programih dela. Za pripravo kvalitetnih programov lastnega dela pa morajo SD znati najprej temeljito analizirati učinkovitost svojega dosedanjega dela na enem in drugem področju.
Na posvetu ZSDSP so bila skozi razpravo oblikovana ključna vprašanja, na podlagi katerih lahko vsak SD temeljito analizira učinkovitost svojega delovanja na področju t.i. tekočih nalog. Opomnik vprašanj za takšno analizo objavljamo v nadaljevanju.
OPOMNIK
ZA ANALIZO URESNIČEVANJA ?TEKOČIH NALOG? SVETOV DELAVCEV V ZVEZI S PRIPRAVO PROGRAMA DELA
I.
Obveščanje sveta delavcev s strani vodstva (89. in 90. člen ZSDU):
Delodajalec mora obveščati svet delavcev predvsem o vprašanjih, ki se nanašajo na: - gospodarski položaj družbe, - razvojne cilje družbe, - stanje proizvodnje in prodaje, - splošni gospodarski položaj panoge, - spremembo dejavnosti, - zmanjšanje gospodarske dejavnosti, - spremembe v organizaciji proizvodnje, - spremembe tehnologije, - letni obračun in letno poročilo, - druga vprašanja na podlagi medsebojnega dogovora iz drugega odstavka 5. člena tega zakona. Na zahtevo sveta delavcev mora delodajalec omogočiti vpogled v dokumentacijo, ki je nujna za obveščenost o zadevah iz prejšnjega odstavka. 90. člen Delodajalec mora o vprašanjih iz pete, šeste, sedme, osme in devete alinee prvega odstavka prejšnjega člena obveščati svet delavcev pred sprejemom dokončne odločitve. |
Vprašaja za analizo:
Analizirajte prednosti in slabosti posameznih navedenih oblik informiranja!
II.
Skupna posvetovanja vodstva in sveta delavcev (91. do 94. člen ZSDU):
Delodajalec mora pred sprejemom obveščati svet delavcev in zahtevati skupno posvetovanje glede statusnih in kadrovskih vprašanj družbe. Potrebne informacije mora delodajalec posredovati svetu delavcev najmanj 30 dni pred sprejemom odločitve, rok za predlagano skupno posvetovanje pa mora biti najmanj 15 dni pred sprejemom odločitev. 92. člen Skupno posvetovanje med svetom delavcev in delodajalcem predstavlja dolžnost delodajalca, da seznani svet delavcev o predvidenih odločitvah glede statusnih in kadrovskih vprašanj, se z njim posvetuje in si prizadeva za uskladitev stališč. 93. člen Za statusna vprašanja družbe iz prvega odstavka 91. člena tega zakona se štejejo: - statusne spremembe, - prodaja družbe ali njenega bistvenega dela, - zaprtje družbe ali njenega bistvenega dela, - bistvene spremembe lastništva. 94. člen Za kadrovska vprašanja družbe iz prvega odstavka 91. člena tega zakona se štejejo: - potrebe po novih delavcih (število in profili), - sistemizacija delovnih mest, - razporejanje večjega števila delavcev izven družbe, - razporejanje večjega števila delavcev iz kraja v kraj, - sprejemanje aktov s področja dodatnega pokojninskega, invalidskega in zdravstvenega zavarovanja, - zmanjšanje števila delavcev, - sprejem splošnih pravil o disciplinski odgovornosti. Za večje število delavcev se šteje 10 % vseh delavcev družbe. |
Vprašanja za analizo:
izraženih preko sveta delavcev;
stališč;
III.
Soodločanje sveta delavcev s soglasjem (95. do 97. člen ZSDU):
Delodajalec mora predložiti v soglasje svetu delavcev predloge odločitev v zvezi z: - organizacijo in izvajanjem ukrepov varnosti pri delu, če gre za odločitve, ki niso predpisane z zakonom, drugimi predpisi ali dogovorjene s kolektivnimi pogodbami, - določitvijo ukrepov za preprečevanje poškodb pri delu in obolenj v zvezi z delom, kot tudi za varstvo zdravja delavcev, če gre za odločitve, ki niso predpisane z zakonom, drugimi predpisi ali dogovorjene s kolektivnimi pogodbami, - osnovami za odločanje o izrabi letnega dopusta in odločanje o drugih odsotnostih z dela, - merili za ocenjevanje delovne uspešnosti delavcev, - kriteriji za nagrajevanje inovacijske dejavnosti v družbi, - razpolaganjem s stanovanjskim skladom, počitniškimi zmogljivostmi in drugimi objekti standarda delavcev,
Svet delavcev mora predloge iz prejšnjega odstavka obravnavati in se do njih opredeliti v osmih dneh od predložitve v soglasje. Če se svet delavcev ne opredeli do predlogov v roku iz prejšnjega odstavka, se šteje, da z njimi soglaša. Soglasje, sprejeto na svetu delavcev in v pisni obliki podano delodajalcu k njegovemu predlogu, se šteje kot dogovor med svetom delavcev in delodajalcem. 96. člen Delodajalec mora v osmih dneh pridobiti soglasje sveta delavcev tudi v primeru, če imajo odločitve iz pete do osme alinee prvega odstavka 89. člena tega zakona ter prve in druge alinee 93. člena tega zakona za posledico povečanje ali zmanjšanje števila delavcev, če gre za večje število delavcev, po predpisih o delovnih razmerjih.
Svet delavcev lahko zavrne soglasje iz prejšnjega odstavka samo v primeru, če predlog odločitev o zmanjšanju števila delavcev ne vsebuje predloga programa o razreševanju presežnih delavcev po predpisih o delovnih razmerjih, ali če razlogi za odločitev o zmanjšanju števila delavcev niso utemeljeni. Če svet delavcev zavrne soglasje v nasprotju s prejšnjim odstavkom, ta zavrnitev nima učinka na pravilnost in zakonitost odločitve delodajalca. 97. člen Delodajalec ne sme sprejeti odločitev, če je v osmih dneh svet delavcev zavrnil soglasje.
|
Vprašanja za analizo:
ustno obrazloži, s čemer je omogočeno, da se morebitne nejasnosti razčistijo in
morebitna razhajanja uskladijo že na sami seji sveta delavcev v izogib nepotrebnim
zapletom v primeru neupravičene odklonitve soglasja s strani sveta delavcev?
a) vodstvo je predlagano odločitev enostavno umaknilo in predloga ni več obnovilo;
b) vodstvo je upoštevalo pripombe sveta delavcev in ustrezno korigiralo predlog
odločitve;
c) začel se je postopek pogajanja med vodstvom in svetom delavcev, v katerem je
bila dogovorjena kompromisna rešitev;
d) bodisi s strani vodstva, bodisi s strani sveta delavcev je bil sprožen postopek za arbitražno reševanje spora?
IV.
Pravica zadržanja odločitve vodstva (98. člen ZSDU):
Svet delavcev ima pravico s sklepom zadržati posamezne odločitve delodajalca in istočasno sprožiti postopek za razreševanje medsebojnega spora: - če delodajalec o vprašanjih iz pete, šeste, sedme in osme alinee prvega odstavka 89. člena tega zakona predhodno ne obvešča sveta delavcev pred sprejemom dokončne odločitve - v osmih dneh od dneva, ko je bil obveščen o sprejemu odločitve delodajalca, - če delodajalec ne seznani sveta delavcev, ne spoštuje rokov iz 91. člena tega zakona in ne zahteva skupnega posvetovanja s svetom delavcev glede statusnih in kadrovskih vprašanj iz 93. in 94. člena tega zakona - v osmih dneh od dneva, ko je bil obveščen o sprejemu odločitve delodajalca. V primerih iz prejšnjega odstavka delodajalec ne sme izvršiti odločitve vse do dokončne odločitve pristojnega organa.
|
Vprašanja za analizo:
Bavdkova ulica 50, 4000 Kranj, tel.: (04) 231 44 70
© ŠCID 2025