VI. razširjeni strokovni posvet ZSDSP
(Brdo pri Kranju, 20.4.1998)
UGOTOVITVE, PRIPOROČILA IN SKLEPI
1.
Notranje lastništvo (lastniška participacija) zaposlenih v podjetjih se v razvitih kapitalističnih gospodarstvih (Evropa, ZDA) hitro širi predvsem zaradi njegovega znanstveno dokazanega pozitivnega vpliva na uspešnost poslovanja, pri čemer ta oblika organizacijske participacije dobiva tudi vse močnejšo zakonodajno podporo. Tem trendom bi vsekakor kazalo organizirano slediti tudi v Sloveniji.
2.
Stanje notranjega lastništva je v Sloveniji v tem trenutku še vedno dokaj ugodno. Kot posledica lastninjenja je v večini slovenskih podjetij (91% vseh olastninjenih podjetij) prisotna lastniška udeležba zaposlenih v kapitalski strukturi. Notranje lastništvo predstavlja 26% olastninjenega družbenega kapitala slovenskih podjetij.
Žal pa je treba ugotoviti, da v Sloveniji zaenkrat še precej zaostajamo za razvitim svetom tako na področju zakonodaje, ki bi omogočala hitrejši razvoj sistema notranjega lastništva, kakor tudi na področju uveljavljanja celovitega koncepta sodobnega podjetja, za katerega so značilni participativno upravljanje in ustrezna organizacijska kultura ter maksimalno aktiviranje človeških potencialov skozi sisteme izobraževanja, usposabljanja in komuniciranja.
3.
Ocenjujemo, da so možnosti, ki jih v tem trenutku ponuja naša veljavna zakonodaja na področju organiziranja zaposlenih lastnikov, bistveno pomanjkljive, kar se jasno odraža predvsem v:
4.
Na podlagi zgoraj navedenih razlogov pozivamo Vlado in Državni zbor Republike Slovenije, da čim prej celovito proučita stanje na obravnavanem področju in zagotovita sprejem ustreznih predpisov. Pri tem želimo posebej opozoriti na dolžnost, ki jo je Vladi RS na podlagi predlogov DEZAP, ZSSS in GZS določil že Državni zbor ob sprejetju Zakona o prevzemih. Gre za ?pripravo posebnega zakona, s katerim naj bi opredelili možnosti zaposlenih, da oblikujejo družbe pooblaščenke in se združijo v druge oblike povezav med delničarji? (Poročevalec, št. 22 z dne 31.3.1998). Zakon naj bi bil predložen v obravnavo v tretjem četrtletju 1998.
Gospodarsko zbornico Slovenije in slovenske sindikate pa pozivamo, da realizacijo tovrstnih iniciativ aktivno podprejo preko Ekonomsko-socialnega sveta.
5.
Priporočamo vsem podjetjem, ki imajo v osnovnem kapitalu tudi lastniški delež zaposlenih (ne glede na odstotek tega deleža), da čimprej izoblikujejo jasno lastno poslovno strategijo na področju bodočega organiziranja in razvoja notranjega lastništva zaposlenih z vidika doseganja večje poslovne uspešnosti. Glavni nosilci oblikovanja omenjene strategije znotraj posameznega podjetja naj bi bili uprava, svet delavcev in sindikat, ki bi morali v ta name tudi vzpostaviti ustrezno medsebojno sodelovanje in usklajevanje (npr. ustanovitev posebnega koordinacijskega telesa).
6.
Združenje svetov delavcev Slovenije in DEZAP - Združenje za lastništvo zaposlenih se zavezujeta vsem subjektom iz prejšnje točke pri njihovih aktivnostih zagotoviti vso potrebno strokovno podporo. Pri tem bo
a) Združenje svetov delavcev
b) DEZAP - Združenje za lastništvo zaposlenih
Bavdkova ulica 50, 4000 Kranj, tel.: (04) 231 44 70
© ŠCID 2025